Yapı Yalıtım

Mantolama bizim işimiz, metrekaresi sadece 27 TL, bilgi almak için tıklayın

0216 517 30 30 - 0216 517 30 50

 

EPS ısı yalıtım (mantolama) levhaları Expanded Polistiren Sert Köpük (EPS-Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilen ve taneciklerin şişirlmesi ve füzyonu (yapışması) ile köpük halinde ürünler elde edilen, termoplastik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli ısı yalıtım (mantolama) malzemesidir. Günümüzde ısıl ışınları yansıtarak ısıl iletkenliğin azaltıldığı gri tonlarındaki ürünler de mevcuttur

 

 

XPS ısı yalıtım (mantolama) levhaları Extruded Polistiren Sert Köpük (Haddeden Çekilmiş Polistiren Sert Köpük), petrolden elde edilen ve yumuşatılmış hammaddenin içine ilave edilen şişirici gaz ile köpük haline getirilen, termoplastik, kapalı gözenekli, renkli ısı yalıtım (mantolama) malzemesidir.

 

 

TAŞYÜNÜ ısı yalıtım (mantolama) levhaları Cam veya taşın eritildikten sonra lif haline getirilmesi ve bu liflerin bir arada tutulması için genellikle polimer bağlayıcıların kullanıldığı, açık gözenekli ısı yalıtım (mantolama) malzemesidir.

 

 

Isı yalıtım (mantolama) levhası yapıştırıcısı Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, düşey yüzeylere veya alt taraftan yatay yüzeylere yapıştırılması amacı ile kullanılan polimer katkılı, özel-yalıtım levhası yapıştırma harcıdır

 

DübelEps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, yalıtım levhalarını uygulama yüzeyine mekanik olarak tespit etmek için kullanılan sert plastikten mamul, geniş başlı tespit gerecidir.

 

File Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, ısı yalıtım (mantolama) levhalarının üzerine kaplanan sıvada oluşacak çekme gerilmelerini karşılamak ve çatlamasını önlemek amacıyla kullanılan, göz boyutları en az 3,5 x 4 mm olan, alkali ortamda çözülmeyecek bir bağlayıcı ile emprenye edilmiş, genellikle cam elyafından dokunmuş sıva armatürüdür.

 

Isı yalıtım (mantolama) levha sıvası Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, ısı yalıtım (mantolama) levhalarından oluşan yüzeyin file ile birlikte sıvanması için kullanılan malzemedir. Isı yalıtım (mantolama) levhası yapıştırma harcı, üretici tarafından önerilmiş ise bu amaçla kullanılabilir.

 

 

Dekoratif son kat kaplama malzemesi Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, sistemi ve binayı mekanik etkilerden ve atmosfer etkilerinden korumak, dekoratif ve estetik kazandırmak amacıyla kullanılan, TS 7847 Standardında dış cephe uygulamaları için istenen özellikleri sağlayan son kat malzemeleridir. Isı yalıtım (mantolama) levhası sıvasının üzerine uygulanır. Muadil malzemelerin ilgili Türk Standardlarına uygun olması gerekir.

 

Köşe profili Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, bina köşeleri,  pencere ve kapı  kenarlarındaki köşeleri mekanik etkilerden korumak ve sıva uygulamasında mastar görevi görmek üzere kullanılan alüminyum, PVC  veya cam elyafından imal edilmiş, istenilirse donatı filesi takviyeli olan, alkali ortama dayanıklı  profillerdir.

 

Damlalıklı köşe profili EPS XPS VEYA TAŞYÜNÜ levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, balkon, çıkma vb bina bölümlerinden, yağmur ve benzeri su akıntılarının uzaklaştırılması için plastik veya alüminyumdan yapılmış istenilirse donatı filesi takviyeli olan profillerdir.

 

Denizlik altı profili Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, sistemin pencere bitimlerindeki bağlantısını sağlamak amacıyla pervaz altlarına yerleştirilen paslanmaz çelik, PVC veya  alüminyumdan imal edilmiş  profillerdir.

 

Köşe su basman profili (köşe seti) Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, su basman profilinin özelliklerine sahip köşe bağlantı elemanıdır.

 

Dilatasyon profili Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, dilatasyon derzlerinde yüzey ve köşelerdeki genleşmeleri dengelemek amacıyla imal edilmiş  profillerdir.

 

Yalıtım bantı Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, denizlik ve harpuşta gibi yapı elemanları ile, dış cephe ısı yalıtım (mantolama) sisteminin birleşim kesitlerinde, özellikle yağmur suyuna karşı yalıtım amacı ile kullanılırlar. Kullanım yeri ve amacına göre 2-6 mm, 3-9 mm ve 5-12 mm fuga genişlikleri için üç ayrı tipte oldukları gibi, benzer amaçlar için özel yalıtım bantları da mevcuttur.

 

Plastik kama Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, su basman profillerin duvar ile mesafesini kılavuzlamak için kullanılan plastik kama.

 

Plastik konjektör Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, su basman profilinin ek yerlerinde ısıl genleşme vb. Etkilerle meydana gelebilecek yanal hareketleri karşılamak için kullanılan plastik profiller.

 

Köşe bandı Eps xps veya taşyünü levhaları ile dışardan ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, doğrama köşelerinde oluşacak çatlakları önlemek için, takviye amaçlı kullanılan, alkaliye dirençli hale getirilmiş cam elyafı donatılardır. 30 x  40 cm, 30 x 50 cm, 30 x 60 cm ebatlarındadırlar. Hazır şekilde satın alınarak kullanılabileceği gibi, fileden kesilerek de kullanılabilir.