Yapı Yalıtım

Mantolama bizim işimiz, metrekaresi sadece 27 TL, bilgi almak için tıklayın

0216 517 30 30 - 0216 517 30 50

 

Isı yalıtımı ( Mantolama)

Binaların enerji verimliliklerini iyileştirmek ve binaların yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacını (Q yıl ) en az TS 825’in izin verdiği değere düşürebilmek için Eps, Xps veya Taşyünü levhaların yapı elemanlarına uygulanması işlemidir.XPS VEYA TAŞYÜNÜ ısı yalıtım (mantolama) sistemi.

Fabrikada üretilen sistem ürünlerinin Eps, Xps veya Taşyünü ısı yalıtım (mantolama) levhaları ile tüm opak  yüzeylere kesintisiz olarak ve levhalar arasında boşluk kalmayacak şekilde  pencere/kapı birleşimlerinde ısı köprüleri oluşturmayacak biçimde, şantiyede uygulanmasıyla gerçekleştirilen ısı yalıtım (mantolama) sistemidir.

Sistem üreticisi tarafından, tamamlanmış bir sistem olarak teslim edilir ve sistemin üreticisi tarafından sistem, uygulama yüzeyine göre seçilen en az aşağıdaki katmanlardan oluşur:

 

1- Isı yalıtım (mantolama) levhası  yapıştırıcısı ve mekanik tespit

2- EPS XPS veya Taşyünü ısı yalıtım (mantolama) levhası

3- Isı yalıtım (mantolama) levhası sıvası

4- File

5- Dekoratif son kat kaplama malzemesi

 

Sistemin üreticisi tarafından sistemin bütün elemanları ve sistem detayları, önerilen sistem ve uygulama yüzeyi için özel olarak tasarlanmalıdır. Sistem, normal kullanım şartlarındaki yüklerle birlikte kütle, rüzgârın emme kuvveti, sıcaklık, rutubet ve rötre (büzülme yönündeki boyut değişikliği) yüklerinden kaynaklanan bileşik gerilme hallerinde de kararlılığını sürdürmelidir. Sistem mekanik direnç ve kararlılığın gereklerini yerine getirecek şekilde tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Sistem üreticisi, sisteme ait malzemelerin ve sistemin tasarlanmasından sorumludur. Ayrıca yetkilendirdiği uygulayıcı tarafından gerçekleştirilen uygulama sonunda  aşağıdaki özelliklerin sağlamasından da sorumludur.